ראש השנה בפתח וכולם במתח.
בישולים, הזמנות, הוצאות כבדות.
אולי אפשר קצת אחרת?
במשפחות רבות, במיוחד עם מספר רב של ילדים קטנים הסיוט הגדול הוא המטבח. הארוחה נגמרה. כולם הולכים לשתות קפה בסלון ובעלת הבית התשושה נעמדת במטבח להמשיך לסדר, לנקות, לרחוץ. בחלק מהבתים, נעמדות שאר החברות וקרובות המשפחה עם מחלצותיהן ומסייעות. מדיח כלים גם באם נמצא ברוב הבתים אינו פותר את כל הבעיה. עדיין צריך ניקוי כלים ראשוני, למלא אותו, אחר כך לרוקן, להחזיר למקום… ובינתיים כלים ממשיכים להיערם. ותבניות? וקערות? בקיצור עבודה לא חסר.
אי לכך, לפני שאתם מזדעזעים ופוסלים את הרעיון על הסף, אתם מוזמנים לשקול שימוש בכלים חד פעמיים. כיום יש בנמצא כלים איכותיים וחגיגיים במיוחד. בתום הארוחה אוספים הכול – צלחות, כוסות, סכו"ם, מפיות (כולל מפת שולחן חד פעמית מנייר) ולפח.
ההוצאה הנגרמת עקב רכישת הכלים אינה משמעותית כלל מול החיסכון במים וחשמל (במיוחד באם מפעילים מדיח), פותרת הרבה מסוגיית כשרות החג וחוסכת את עוגמת הנפש כאשר הקטנצי'ק מחליט לרסק דווקא את הירושה המשפחתית היקרה ביותר.
משפחות גדולות, עם מספר רב של פעוטות או כאלו הנוהגות לארח מספר רב של אנשים בחג יכולות לחסוך לעצמן את העצבים וסידורי הישיבה, הריצה לשכנים בבקשה אחרי כסאות מתקפלים, הצפיפות ובכי הפעוטות באם ישקלו לערוך את שולחן החג בצורת מזנון (בופה)
ושוב לפני שאתם מתעלפים מהרעיון הלא שגרתי, זכרו שאין כל מניעה לקיים את הברכות המסורתיות סביב השולחן ואחר כך  כל אחד ניגש למזנון בצורה חופשית ולוקח מזון כרצונו.
באם אנחנו מתארחים בחג כללי הנימוס מחייבים להביא מתנה לבעלי הבית.
כאב ראש, הוצאות, ריצות… ובעלת הבית? אומרת: "תודה רבה" ולא יודעת מה לעשות עם עוד כלי הגשה שלעולם לא תעשה בו שימוש.
נסו להשתחרר ממוסכמות "פולניות". בקבוק יין משובח וזר פרחים עושים את העבודה לא פחות טוב.
באם למשל תביאו מנת אוכל שסיכמתם עליה מראש עם בעלת הבית (גם קנוי מותר!) תשמחו את ליבה הרבה יותר ותחסכו לה לא מעט עבודה וזמן יקר.
מתנות לילדים אינן חייבות לעלות ממון רב – ניתן לרכוש בצורה מרוכזת ברוב חנויות הצעצועים ובשווקים "הפתעות" זולות ולעטפן בנייר יפה באופן עצמאי.
ניתן להכין בדומה לשקיות יום הולדת – שקיות הפתעה לילדים. כמה ממתקים, "פרס" קטן, השמחה גדולה ושקט להורים.
באם ארוחת החג מתרחשת אצלכם ואתם יודעים כי צפוי מספר רב של ילדים אורחים, נסו להכין באחד מחדרי הבית "פינת משחקים". במידה ואינכם "שומרי שבת", הכינו מראש DVD אהוב ומתאים למגוון גילאים וארגנו "הקרנה חגיגית". לא לשכוח לפזר כריות על הרצפה, ולהכין קצת ממתקים.
במידה והתנדבתם/התבקשתם להכין מאכל מסוים בעבור הארוחה, הכינו והביאו אותו בתבנית חד פעמית. חסכו לבעלת הבית את אי הנעימות והטרחה לעמוד ולרחוץ בעבורכם את הכלי רגע לפני שאתם מבקשים ללכת הביתה. לחילופין – אתם יכולים להביא את המאכל בתבנית או קערה אשר נקנו לכך מראש והודיעו שאתם מתכננים להשאירה כמתנה לבעלי הבית ולא תיקחו אותה חזרה.
חג שמח,

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support